Tvorba webových stránek a eShopůZaložit webové stránkyZaložit e-shop

Články a recenze


  Tubescreamer - čtvrtstoletí na výsluní rocku aneb od woodoo ke kompromisu (22. 7. 2010)

Teprve po několika letech mohu zcela ocenit tento článek uveřejněný koncem roku 2004 časopisem Muzikus, který skvěle pojednává o vývoji dnes již legendárního kytarového efektu, jakým bezesporu slavný Tubescreamer je. Doporučuji zejména všem náruživým kytaristům a zájemcům o staré japonské krabičky, které alespoň na mne působí silným inspirativním dojmem.

Let's scream

 


 
 Road To Hell - Cesta do pekel (9. 3. 2010)
 Na zajímavém webu audiodrom.cz se objevil skvělý a zároveň alarmující článek popisující doslova devastaci hudby prostřednictvím moderních masteringových praktik. Doporučuji všem lidem, kteří aktivně poslouchají hudbu si tento článek přečíst, pro hudebníky a zvukové inženýry je to povinností! Čti ZDE.

 
  Zamyšlení nad mLan technologií a minirecenze digitální konzole Yamaha 01x (4. 11. 2009)
 
Filosofie propojení několika HW audio/midi komponentů s PC nebo navzájem mezi sebou jedním FW kabelem s úplnou synchronizací, komunikací nebo možností ovládání přímo z DAW, to je mLAN, marketigově též prezentováno jako Studio Connections.

Tuto technologii nebo chcete-li lokální síť vymysleli a zrealizovali v roce 2000 technici firmy Yamaha a 01x je jedním z výrobků běžících pod tímto protokolem. Jakkoli je idea mLAN bezpochyby skvělá, Yamaha pro svoje výrobky nebyla po poměrně dlouhou dobu schopná zajistit stabilní ovladače pro platformu MAC a Win. Mnoho potencionálních uživatelů tak přirozeně ztratilo trpělivost a nešťastný osud mLAN technologie byl díky dlouhým poporodním bolestem zpečetěn.
Dnes má již mLAN protokol free licenci a kterákoli firma tedy může sestrojit zařízení na bázi mLAN sítě, nicméně byly to právě ony počáteční problémy, které odsoudili mLAN kopat druhou ligu a k nějakému zásadnímu etablování se na trh DAW zařízení již zřejmě nedojde a to i přes skutečnost, že mLAN oficiálně kromě Yamahy podporují takové firmy jako Apogee, Presonus, Korg, Steinberg (tady je více nežli logické) nebo Cakewalk
a více nežli dalších 100 světových firem je přítomno v mLAN alianci - více na http://www.mlancentral.com/partners.php
Svojí 01x jsem koupil koncem roku 2008 a neměl jsem vůbec problémy s drivery, které v té době byly již nejspíš optimalizované a celý poměrně složitý a zdlouhavý instalační proces jsem absolvoval napoprvé. Po pročtení fóra http://www.01xray.com trochu podezřívám méně zkušené nebo netrpělivé uživatele, kteří různě po internetu píší nijak nepodloženou negativní kritiku, že právě složitost celého mLAN rozhraní, jeho nastavení a práce v tomto prostředí (viz dále např. Studio Manager) je pro ně příliš složitá a obtížně pochopitelná. Pokud však uživatel vydrží dostatečně dlouho a opětovně se bude vracet k manuálu a na přílušná internetová fóra, bude patřičně odměněn.
Nejprve je tedy nutno pochopit, že 01x je vlastně digitální mixážní pult pracující i ve stand-alone režimu bez PC, kdy jsou k dispozici všechny I/O i interní efekty. Díky možnosti vytvoření jednotlivých scén (až 99) a funkci Total Recall, kdy se uloží či vyvolá kompletní nastavení je 01x bez PC vhodná třeba jako pódiový mix, kde není potřeba mít okamžitý přístup ke všem funkcím a rychle přenastavovat zvuk. V propojení s PC pak slouží jako profesionální zvuková karta s kvalitními A/D a D/A převodníky (zvuk na úrovni RME a ECHO... testováno ušima) a dvěma mikrofonními preampy (nepodařilo se mi zjistit, zda-li se i zde jedná o obvody NEVE, tak jako u sesterské mLan zvukovky Yamaha i88x) + nástrojovým HiZ vstupem. Do třetice je 01x výborným DAW kontrolerem pracujícím na protokolu Mackie nebo přímo s vlastním 01x nastavením, záleží jaký DAW používáte, respektive jakou má daný program podporu pro externí ovládací zařízení. Musím uznat, že testované programy FL Studio 8 a zejména Steinberg Cubase/Nuendo se s 01x ovládají přímo skvěle (Cubase5 má již přímou podporu 01x). Korunu navrch a pro mě již celkem zásadní a hodně návykovou záležitostí se stal Studio Manager.
Studio Manager je klasická softwareová konzole, jakýsi další virtuální mix na vašem LCD, kterou dnes disponuje téměř každá zvukovka, nicméně ve spojení se mLan zařízením a vaší DAW nabízí značně pokročilé funkce, které minimálně patřičně usnadní práci. Zkrátka díky Studio Manageru můžete ovládat veškeré funkce v daleko přehlednějším prostředí nežli je vlastní dvouřádkový display 01x. Osobně oceňuji hlavně možnost používat EQ, dynamiku a FX na vstupní signály se stejnou jednoduchostí jako kdejaký SW plugin (aplikovat DSP efekty realtime přímo v DAW nelze) navíc s možností uložení vlastních presetů nebo načtení těch továrních kliknutím myši. Dalším a asi hlavním pozitivem je, že si Studio Manager pamatuje jednotlivé projekty vašeho DAW a změny se ukládají automaticky v projektovém souboru hostitelského programu. Po opětovném spuštění se můžete rozhodnout, zda-li se 01x bude synchronizovat s PC, čili HW se SW nebo naopak. Pokud zvolíte první možnost, ovládání převezme Studio Manager a automaticky se přenastaví všechny fadery, FX atd. a mix bude ve stavu v jakém byl při posledním uložení projektu. Druhá možnost umožní, aby 01x přepsala svoje stávající nastavení do Studio Managera což se nezřídka hodí též.
Na rovinu napíši, že jsem se k nějakému dalšímu hlubšímu zkoumání celého mLan systému ještě nedostal, respektive prozatím necítím potřebu toto činit a mám pouze jedno mLan zařízení.
Ti z Vás, kdo četli pozorně možná čekají nějakou negativní kritiku (stabilita atd.), ale od mě žádná podstatná nepřijde, alespoň ne dnes. Mám samozřejmě pár problémů a otázek, ale nejsem si jistý, zda-li sám nedělám něco špatně, či zda nejde spíš o problém hostitelského rozhraní. Mrzí mne snad jen absence ADAT, čili jediná možnost, jak efektivně rozšířit počet analog I/O je nákup dalšího mLan zařízení, třeba převodníku od Apogee nebo i88x od Yamahy a občasná nesynchronizace WC po startu PC. Též mě překvapila absence nezávislých potenciometrů pro regulaci výstupu monitorů a sluchátek (oba kanály jsou přivedeny na master). To jsem vyřešil dodatečně nákupem externího pasivního ovladače.

Na závěr bych poznamenal, že nyní již nemám potřebu řešit nákup zvukovky a kontroleru a v případě potřeby navýšení I/O zůstanu u mLan. Zatím se mi takto pracuje pohodlně a člověk má k dispozici kvalitu úměrnou osobním potřebám v produkčním home-studiu za velmi přijatelnou cenu.
 
Edit 22. 7. 2010:
- Teprve nedávno jsem zjistil cosi o problematice propustnosti rozhraní FireWire v OS Windows XP. Jedná se o uživatelsky závažný nedostatek v podobě špatného ovladače, který byl implementován so SP2 a jehož nainstalovaním se propustnost sběrnice omezí na tragických 150 Kbps. Z tohoto důvudu se mi vždy po startu načítal mLan driver třeba minutu. Naštěstí existují záplaty (KB = knowledge base), které po naistalovaní vrátí propustnost na standardních 400 Kbps. Dalším řešení je u WinXP naistalovat SP3. Já pro jistotu udělal obojí. Výsledkem je neskutečné zrychlení načítání mLan driveru asi na 5s. Nicméně občasný výpadek WC a nesynchronizace vedoucí k nucenému restartu čas od času stále nastává.
- Více jak po roce uvededení nového OS Win7 se Yamaha nezmohla na to, aby udělala alespoň beta drivery pro své mLan zařízení. Slušně vyjádřeno... je to ostuda a neúcta k uživatelům, kteří na fórech marně volají po nativních ovladačích. Výsledkem jsou různá krkolomá řešení v podobě aplikování driverů z Win Vista. Mnoho uživatelů hlasí úspěch na 32-bit i 64-bit verzích, nicméně instalace můžebýt pro běžného uživatele flustrující. Já osobně přemýšlím o prodeji 01x, protože nehodlám tolerovat takovéto jednání, ikdyž mám tento kousek HW fakticky moc rád.
 
Edit 15. 8. 2011:
- po upgrade OS z WinXP Pro na Win7 32-bit Pro jsem se přirozeně obával, že svojí 01x díky absenci nativních ovladačů prostě nerozchodím, ovšem v podstatě stačilo "aktualizovat" FW driver a nastavit ho na legacy mod (historický), pak šly bez problémů nainstalovat XP drivery. Pozor, instalce mLan BUS a Midi BUS probíhá skrytě a jinak nežli na WInXP. Vše ale funguje, včetně kontroleru a Studio Managera.
 
 
 
 
 
 
 
Diskuse k článku:

TOPlist