Tvorba webových stránek a eShopůZaložit webové stránkyZaložit e-shop

Užitečné


Vytvoření správného loopu pro podlahový looper DigiTech Jamman

Již to bude asi 5 let co jsme vlastnil Jammana řádil s ním doma nebo na podiu při One-man show vystoupení. Po letech si tenhle looper pořídil kamarád a trochu se trápil se správným užíváním, nemohl do přístroje nahrát vlastní loop tak, aby ho Jamman uměl použít. Tak jsme zavzpomínali a koumali...
Začátečníci dělají typickou chybu, že nahrají přes USB do pozice XX nejakou smyčku, která má jméno třeba Drums. To je již prvotní chyba, neboť smyčka se musí jmenovat vždy LOOP.WAV jinak ji Jamman po odpojení USB nerozpozná  vymaže. Bohužel navíc WAV soubor musí být v režimu MONO. Obě skutečnosti nejsou v manuálu dostatčně zmíněné, takže to člověku hned nedojde, zláště né uživateli, který běžně nepracuje se zvukem. A to nezmiňuji fakt, že většina uživatelů vlastně neví, jak takovej mono loop připravit, respektive jak prevest stereo na mono...

Tady jsem vytvořil stručnej manuál, jak udělat z jednoduchého loopu delší a jak jej převést na mono. Použil jsme program Cubase5, přestože na obyčejný převod ze sterea existují i různé free aplikace. Vycházím však z předpokladu, že hudebník si bude chtít připravit podklad o určité délce, aby na něm mohl vrstvit nebo jej použít live a na to je již potřeba nějaký sofistikovanějí SW, např. Cubase. Podobně by jste postupovali s Nuendem, Sonarem, Reaperem, Garage, Audacity či Acidem nebo FL Studiem ad.

 
Výměna výkonových elektronek u aparátů Fender Hot Rod Blues Deluxe / DeVille 
 
Na základě vynikajícího videa z dílny Tube Depot (odkaz ZDE) jsem se rozhodl vytvořit podrobnou step-by-step fotodokumentaci, která by byla vstřícnějším návodem zejména pro začínající nebo nezkušené muzikanty, kteří navíc neumějí anglicky. Podotýkám, že se jedná o ryze amatérský pokus, který by měl především dokázat, že výměnu lamp dokáže opravdu každý a hlavně bez potřeby placeného odborníka. Postup jsem rozdělil do několika zásadních kroků. Jdeme na to...
 
Základní info:
Výměna výkonových stock elektronek Fender Groove Tubes GT 6L6B za nové JJ Tubes 6L6 GC.
 
1. Přesvědčte se, že váš aparát je vypnutý a odpojený ze sítě. Vezměte si křížový šroubovák a odšroubujte všechny šrouby kromě dvou poznačených na obrázku. Tyto šrouby drží ochranou mřížku výkonových lamp a není nutné jí demontovat. Elektronky u serie Hot Rod jsou dobře přístupné a jejich výměna je vcelku snadná. Při vytahování staré lampy stačí správně zatlačit na kovový clip směrem nahoru (viz obrázek 3c), uchopíme tělo elektronky a jemnýmy pohyby do stran jí uvolníme z patice. Staré lampy pečlivě uložte, pakliže jsou stále funkční.

   

2. Po vytažení starých lamp a před nainstalováním nových je dobré se přesvědčit, zda-li jsou letované spoje  u patic elektronek v pořádku. K tomu v ideálním případě poslouží dřevěný šroubovák či špejle. Já měl po ruce plastové šťourátko do uší :). Zkontrolujte obě patice.

   

3. Nyní je čas připravit si nové lampy a nainstalovat je. Prostřední plastový ovál je na jednom místě rozšířen a zapadne přesně do drážky patice u zelsilovače. Není tedy potřeba spekulovat nad tím, jak lampu správně natočit a zasunout. Při instalaci nových lamp postupujte stejně jako při vytahovaní starých - Nejprve stlačíme kovovou sponu směrem nahoru a jemnými pohyby do stran s mírným přitlakem zespodu nasouváme novou elektronku. Pro manipulaci s novými lampami doporučuji suchý a čistý hadr, aby nedošlo ke kontaktu s mastnotou či potem.

        
 
4. Teprve po správném nasazení nových lamp připojíme zesilovač do sítě a zapneme přepínač ON. STAND BY zůstává zatím vypnutý.
 
        
 
5. Pokud chcete nastavit správný bias svých lamp, budete potřebovat multimetr umožňující měřit v milivoltech (mV). Nastavte multimetr na správnou měřící škálu, poté jeden hrot (minus / černý) měřící kabelu umístěte na kostru zesilovače a druhý si nechte zatím stranou. V případě že multimetr nemáte nebo si jej nemůžete nikde půjčit a nehodláte aparát svěřit odborníkovi nechte bias trimer nastavený v původní pozici.
 
        
 
6. V další fázi je nutné otčit trimerem R82 (modrá barva) proti směru hodinových ručiček na maximální negativní hodnotu (z originálního videa je zcela nejasné, kde se tato hodnota měří, ale pro pozdější biasing není rozhodující). Tento úkon je nutný pouze proto, aby po instalaci nových lamp nedošlo k jejich nežádoucímu napájení. Nastavte tedy trimer otočením doleva do maximální polohy.
 
         
 
7. Nyní již přichází fáze, kdy konečně nastavíme samotný bias. Nejprve nastavte všechny hodnoty potenciometrů na nejnižší hodnotu. Poté zapneme kombo do polohy STANDBY ON. Vezmem druhý měřící kabel, který zatím zůstával stranou (černý je stále umístěn na kovovém šasi) a opatrně jej přiložíme na testovací bod umístěný na plochém spoji a označený nápisem BIAS TEST POINT. Druhou rukou (šroubovákem) otáčíme modrým trimem ve směru hodinových ručiček a zároveň čteme zobrazovanou hodnotu na multimetru (obrázek 7c - asi 70mV).  Platí pravidlo, že čím menší příkon mV, tím paradoxně "teplejší zvuk", ale zároveň delší životnost elektronek. Je třeba tedy zjistit optimální hotnotu (bias point) pro daný aparát. Pro DeVille je doporučováno optimálně 60 mV, pro Deluxe o malino více zhruba 65 - 70 mV. Pokud chcete trošku teplejší sound, nebiasujte přes 60 - 70 mV, pokud chcete maximálně čistý, zvyšte mV okolo 80 mV, zesilovač by měl unést i 90mV ale elektronky rychleji odejdou. Já osobně jsem svého Deluxe nechal zhruba na 72 mV. Nastavte vámi preferovanou hodnotu.
 
        
 
8. Teď už zbývá jen připojit kytaru a otestovat zvuk. Případně nechte aparát půl hodiny zapnutý a znovu přeměřte bias hodnotu. Namontujte zpátky ochranné víko a je hotovo!
 
S odstupem času:
Výměna koncových elektronek aparátu zvukově prospěla. Oproti původnímu páru se vytratila nekonkrétnost, což se ale projevilo jakoby úbytkem basů, zvuk je celkově vzdušnější a méně zahlcený, JJ lampy mají tradičně velmi pěkný detail, povahově jsou jemnější, čili zvuk není tak tvrdý a průrazný, jsou to prostě flašky s ladným charakterem...

 
Výměna reproduktoru u aparátu Fender Blues Deluxe
 
 
Ono, tady není o čem psát, stačí vyndat zesik, odšroubovat repro a naistalovat nové, jen pozor na polaritu kabelu, aby jste si neprohodily + / -, to moc dobre nehralo :)
 
TOPlist